Jak założyć sklep internetowy?

Branża e-commerce rozwija się coraz szybciej, a pandemia sprawiła, że coraz większa ilość przedsiębiorców poważnie myśli o sprzedawaniu swoich produktów przez internet. Rozpoczęcie swojej przygody z internetową sprzedażą nie jest skomplikowane i decydując się na wykorzystanie darmowych narzędzi, jesteśmy w stanie stworzyć dobrze wyglądający sklep internetowy za całkiem niewielkie pieniądze. Jak to zrobić? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Na jakie rozwiązania warto się zdecydować?

Tak naprawdę do wyboru mamy dwa podstawowe rozwiązania. Pierwszym z nich są darmowe systemy zarządzania treścią, które umożliwiają tworzenie zaawansowanych sklepów internetowych, ale wymagają od nas pewnych umiejętności. Drugą opcją są coraz popularniejsze platformy SaaS dające dostęp do profesjonalnych narzędzi za niewielką opłatą abonamentowa. Wykorzystując takie rozwiązania, można bardzo szybko utworzyć sklep bez jakiejkolwiek wiedzy programistycznej. Wybór nie jest wiec prosty i wymaga przeanalizowania swoich możliwości i budżetu.

Niezależnie od rozwiązania, jakie wybierzemy, musimy liczyć się z koniecznością wykonania odpowiedniej grafiki. W przypadku platform opensourcowych będziemy mogli zakupić personalizowane skórki z grafiką, które są dość tanie i dają nam możliwość uzyskania fajnego wyglądu za 200-500 zł. W przypadku platform SaaS mamy możliwość skorzystania z darmowych rozwiązań, które bardzo często pozostawiają sporo do życzenia. Jeśli zechcemy profesjonalnej grafiki, należy liczyć się z koniecznością zainwestowania 2-5 tysięcy złotych.

Jak tworzyć sklepy internetowe na WooCommerce?

WooCommerce to darmowy dodatek do popularnego systemu zarządzania treścią o nazwie WordPress. Umożliwia on stworzenie bardzo zaawansowanych sklepów internetowych opartych o całkiem darmowe rozwiązania. WordPress to tysiące wtyczek, z których można skorzystać za darmo. Nie inaczej jest w przypadku WooCommerce. Nawet jeśli dane funkcjonalności wymagają rozwiązań płatnych, to można do nich uzyskać dostęp za niewielką opłatą. Wydaje się więc, że takie platformy zapewnią nam całkiem dobre warunki do rozpoczęcia swojej przygody z handlem internetowym.

Czego będziemy potrzebować do założenia takiego sklepu internetowego?

  • serwera,
  • domeny,
  • paczki z grafiką.
  • wtyczek.

Proces instalacji WordPressa jest banalnie prosty. Uruchomienie WooCommerc również nie jest skomplikowane. Wystarczy przejść przez wizualny konfigurator, by szybko uzyskać dostęp do swojej własnej platformy sprzedażowej. Pamiętajmy, że sklepy internetowe na Woocommerce można stworzyć samodzielne, ale istnieje też wiele agencji tworzących strony, które podejmą się takiego zlecenia. W Olsztynie znaleźć można przynajmniej kilka tego typu firm. Zapewniają dobre ceny i szybko realizują powierzone im zadania.

Czy tworzenie sklepu internetowego na WooCommerce wymaga specjalistycznych umiejętności?

Tworząc sklepy internetowe, na tej platformie warto rozróżnić dwie kwestie. Jedną z nich jest obsługa takiego sklepu i jest ona banalnie prosta. Intuicyjny panel umożliwia szybkie dodawanie produktów, zdjęć i podmianę wszelkich parametrów. Mamy możliwość dodawania produktów prostych, ale też posiadających wiele specjalistycznych parametrów. Obsługa nie powinna przysporzyć więc problemu nawet największym amatorom.

Całkiem inną sprawą jest poprawna konfiguracja i sama instalacja całego sklepu. Jeśli nie posiadamy podstawowej wiedzy informatycznej, to instalacja może okazać się dla nas skomplikowana. W sieci mamy jednak wiele darmowych materiałów w postaci filmów, które dokładnie obrazują cały proces uruchamiania sklepu na WooCommerce. Jeśli więc mamy odrobinę wolnego czasu i chęci nauki, to stworzenie takiego sklepu nie powinno być dla nas większym problemem. Oczywiście pewne prace można zlecić profesjonalistom. Amator nie stworzy przecież grafiki, ale może wykorzystać płatne templatki zapewniające całkiem dobry wygląd, a możne je kupić za kilkaset złotych.

Wydaje się wiec, że każda osoba jest w stanie przygotować własny sklep internetowy w stosunkowo krótkim czasie, pod warunkiem, że chce się tego nauczyć.