Ferie wszechstronnie i zaplanowane – warto?

Ferie nie muszą być czasem zmarnowanym wyłącznie przed telewizorem czy ekranem komputera. Współczesne dzieci często i tak spędzają w ten sposób aż nazbyt wiele godzin każdego dnia. Niektóre nawet nie zdają sobie sprawy z istnienia wielu ciekawych form aktywności, oferowanych przez miasto Olsztyn chociażby podczas ferii. Półkolonie to świetna opcja, łącząca w sobie zabawę, odrobinę nauki oraz sporą dawkę ruchu. Rodzice jak najbardziej powinni wziąć je pod uwagę podczas planowania wolnego czasu swoich dzieci. Zwłaszcza gdy sami muszą pracować w ferie zimowe.

Profesjonalna opieka i fachowy program zajęć

Dzieci na ferie czekają z wytęsknieniem, ale z perspektywy rodziców bywa to czas trudny do zorganizowania. Obowiązki służbowe często nie pozwalają na samodzielne zajęcie się pociechami. A młodsze dzieci potrzebują opieki. Podczas dwutygodniowej przerwy w zajęciach szkolnych zapewniają ją prowadzący półzimowiska w mieście. Program dostosowany jest w ten sposób, aby rodzice mogli spokojnie iść do pracy i po jej zakończeniu odebrać dzieci. Te starsze mogłyby co prawda zostać same w domu, ale świadomi opiekunowie raczej unikają takiego scenariusza. Po pierwsze czas ten pociecha zapewne spędziłaby przed jakimś ekranem. Poza tym pod okiem profesjonalnej kadry dziecko jest bezpieczniejsze, może się też czegoś nauczyć. Spędzone w ten sposób ferie zimowe na pewno będą ciekawsze od nierobienia niczego konkretnego i zalegania na kanapie. Program półkolonii jest opracowywany z myślą o potrzebach uczestników, będących w konkretnym wieku.

Nauka w ferie zimowe?

Dlaczego nie. Ostatnio coraz więcej mówi się o racjonalnym gospodarowaniu czasem wolnym. Nie chodzi o to, by wypełniały go obowiązki. Większość ludzi ma jednak problem z satysfakcjonującym zorganizowaniem sobie chwil wolnych od pracy, a w przypadku dzieci nauki. Ferie zaplanowane w formie półkolonii to okazja, by pokazać najmłodszym jak efektywnie spędzać wolny czas. Tak, by przyjemnie się zmęczyć, zapewnić sobie nowe wrażenia, a także mieć później satysfakcję. Oczywiście półzimowisko to nie szkoła. Tych kilka godzin każdego dnia uczestnicy poświęcają przede wszystkim na przyjemności. Z tym że są one zaplanowane i odbywają się w zgodzie z przygotowanym wcześniej programem. Realizujące go dzieciaki mają możliwość nauczenia się nowych rzeczy poprzez zabawę. Mali uczestnicy zdobywają wiedzę, biorąc udział w ciekawych eksperymentach naukowych. Te ostatnie są dostosowywane do wieku dzieci, należących do konkretnej grupy. W ten sposób ferie zimowe stają ciekawą przygodą. Poszerzającą horyzonty i dającą okazję do przyjemnego oraz wartościowego wypoczynku. Nawet jeżeli w wolne dni nie uda się wyjechać poza Olsztyn, to ferie w mieście nie muszą być nudne.

Zachęcenie dzieci do aktywności

To nadrzędny cel każdych półkolonii. Ferie są czasem tradycyjnie spędzanym aktywnie, najlepiej na świeżym powietrzu. Niestety współczesne dzieci zdecydowanie chętniej wypoczywają biernie, najlepiej w towarzystwie gier komputerowych, Internetu, filmów i seriali. Tymczasem Olsztyn ma tak wiele do zaoferowania, można pograć w parku czy chociażby wybrać się na pieszą wycieczkę nad jezioro. Dobrze zorganizowane półkolonie zapewniają dzieciom wartościową dawkę zdrowego ruchu. Chociażby dlatego warto zapisać swoje pociechy do takiego programu. Niech te dwa tygodnie będą spędzone aktywnie, w duchu wszechstronnego rozwoju najmłodszych członków rodziny.