Drewniana konstrukcja dachu opcją typową

W czasach obecnych nikogo raczej nie dziwi to, że drewniana konstrukcja dachu, czyli krokwie, płatwie, murłaty i deskowanie są opcja typową, jeśli chodzi o budownictwo jedno-rodzinne. Mowa tu dokładnie o tym, że drewniane elementy konstrukcyjne łączy się za pomocą gwoździ, wkrętów lub śrub, a dach którego konstrukcja jest opcją w pełni stalową trzeba spawać ze stalowych belek i to w taki sposób, by pasowały one do projektu. Rzecz jasna istnieją też prefabrykaty na dach ze stali, ale są one drogie, czyli dla wielu budujących się tego typu opcja raczej jest poza zasięgiem. Drewno jest też opcja łatwo dostępną w różnych częściach świata i co najistotniejsze w wielu krajach świata można je pozyskiwać z własnych gruntów bez utrudnień natury prawnej.

Walory estetyczne drewnianej konstrukcji dachu

Drewniane konstrukcje dachu to też dodatkowa zaleta pod postacią naturalnego rysunku drewna. Mowa tu dokładnie o tym, że pewną część drewnianych belek konstrukcyjnych można dać do obrobienia stolarzowi, choć muszą być to belki suche. Kluczowe znaczenie ma też i to, że po obrobieniu trzeba je z należytą ostrożnością zamontować, a potem pomalować lakierem bezbarwnym, po to by długo cieszyły oczy odwiedzających dany dom. Tego typu ozdobne belki bardzo dobrze pasują do kominka wymurowanego z kamienia, czyli do kominka, który ma całą masę walorów estetycznych i raczej nie jest opcją rewelacyjną jeśli chodzi o właściwości grzewcze, bo taki kominek to klimat i iluminacje powiązane z jęzorami płomieni. Kominek takowy rzecz jasna musi przechodzić w komin, a ten musi na dokładkę smacznie wpisywać się w konstrukcję ozdobnego dachu, który jest konstrukcją drewnianą. W tym konkretnym przypadku wygląd wnętrza jest bardzo ważny, być może nawet istotniejszy od tego co widać na zewnątrz, bo jeśli już belki konstrukcyjne są rzeźbionymi przez stolarza, to cała reszta wnętrza musi z nimi doskonale współgrać jeśli chodzi o charakter.

Drewniane konstrukcje dachów i co dalej?

Obecnie te typowe drewniane konstrukcje dachów, to krokwie wycinane zgodnie z szablonem, innego rodzaju belki, deskowanie, specjalna folia na dach zastępująca papę i łaty na których spocznie dachówka. Rzecz jasna elementy blacharskie też są bardzo ważnymi, bo to estetyczne wykończenie i odprowadzenie wody za pomocą odpowiednich rynien. Wszystkie te detale są bardzo ważnymi, a obecnie te wszystkie elementy nie muszą wyglądać typowo, czyli dach nie musi być pokrytym czerwoną dachówką falistą, a elementy blacharskie nie muszą być wykonanymi z tej giętej galwanizowanej blachy. Teraz i blachy i dachówka mogą być czerwonymi lub brązowymi. Wiele znaczy też i to, że dachówka na drewnianej konstrukcji dachu nie musi być tylko falistą, bo obecnie tych styli jeśli chodzi o dachówkę jest bardzo wiele, czyli też bardzo wiele typów dachówek płaskich, które mają szkliwo. Rzecz jasna dachówki te mogą mieć połysk lub być matowymi. Każda z tych opcji różni się i cenowo i jeśli chodzi o klasę, ale najważniejszym jest to, że ceramika to opcja sprawdzona, która wytrzyma dziesiątki lat, choć zamiast ceramiki można wybrać dachówki betonowe.