Do czego służy piaskowanie i kto je wykonuje?

Piaskowanie Łódź to proces, w którym żwir jest wydmuchiwany na przedmioty za pomocą kompresora i sprężonego powietrza. Ze względu na zastosowanie żwiru, piaskowanie nazywane jest również śrutowaniem. Właściwie to śrutowanie jest bardziej odpowiednią nazwą, ponieważ używa się żwiru, a nie piasku. Piasek jest zbyt drobny i zbyt lekki, aby mógł prawidłowo wystrzelić przez powietrze na obiekt. Ziarno jest cięższe i grubsze, co ułatwia wystrzelenie materiału za pomocą sprężonego powietrza na obiekt.

Do czego służy piaskowanie?

Śrutowanie jest stosowane do obróbki materiałów. Dzięki działaniu ściernemu ziarna, z obrabianego przedmiotu usuwane są małe cząstki. Śrutowanie może być stosowane na przykład do: usuwania farby lub zanieczyszczeń z metalu. Szkło można również poddać obróbce poprzez piaskowanie. Może to sprawić, że gładka powierzchnia szkła stanie się matowa. Szkło po piaskowaniu/szlifowaniu staje się mniej przezroczyste. Piaskowanie może być stosowane do usuwania warstw farby, lakieru lub zanieczyszczeń z drewna. Piaskarka to najważniejszy element potrzebny podczas piaskowania. Piaskarka składa się z kompresora, który zapewnia ciśnienie powietrza. Wysokie ciśnienie jest potrzebne, aby skutecznie potraktować powierzchnię. Do piaskarki dołączony jest pistolet do piaskowania. Przez ten pistolet do piaskowania wydobywa się ścierniwo i obrabia powierzchnię. W zależności od rodzaju piaskarki jest też zbiornik, do którego trafia piasek, perełki lub inne ścierniwo.

Co jest wymagane do piaskowania?

Do piaskowania potrzebny jest oczywiście piasek lub inny rodzaj grysu, a także duża ilość sprężonego powietrza z kompresora. Niezbędny jest również pistolet z kubkiem lub wężem ssącym, dzięki czemu żwirek miesza się ze sprężonym powietrzem. Jeśli pracowalibyście w ten sposób, to ziarno ścierne leci o element obrabiany i spada na ziemię. Dzieje się tak w przypadku grysu, który nie nadaje się do ponownego użycia lub gdy obrabiany przedmiot nie mieści się w komorze lub kabinie. Zazwyczaj praca odbywa się w komorze strumieniowej, czyli w pomieszczeniu do śrutowania, dzięki czemu możliwy jest odzysk. Na rynku dostępne są również specjalne zestawy, które pozwalają na piaskowanie małych powierzchni bez szafy śrutowniczej, z możliwością rekultywacji. Materiał możliwy do odzyskania jest następnie zbierany w worku, który można opróżnić.

Odzyskiwanie grysu

Większość żwiru może być używana kilka razy, chyba że jest bardzo brudny lub stał się zbyt drobny. Czasami konieczne jest ponowne wysuszenie zużytego grysu, dzieje się tak dlatego, że w sprężonym powietrzu jest więcej wilgoci, która powoduje krzepnięcie grysu. Wówczas żwir nie może być już zasysany, a z opryskiwacza wychodzi tylko wilgotne powietrze. Separator wody na sprężarce zapobiega temu problemowi, ponieważ zapewnia, że w sprężonym powietrzu nie ma wody. Jest to również lepsze rozwiązanie dla podłączonego sprzętu, ponieważ do narzędzi nie dostaje się więcej wilgoci.

Materiały przeznaczone do obróbki

Istnieje wiele rodzajów materiałów, które mogą być poddane piaskowaniu, czasami piaskowanie jest stosowane jako obróbka wstępna, innym razem jest to obróbka końcowa. Metal i drewno są oczyszczane w celu usunięcia luźnych części, takich jak rdza i farba. Szkło może być piaskowane w celu zmatowienia. Piaskowanie może być miejscowe lub całej powierzchni. W przypadku leczenia miejscowego konieczne będzie oklejenie obiektu, aby nie uszkodzić reszty.

W przypadku szkła maskowanie służy głównie do nanoszenia wzoru na szkło. Motyw ten może być wycięty z folii do piaskowania za pomocą plotera tnącego. Po zakończeniu piaskowania obiekt jest czyszczony, a ewentualnie oklejone części mogą być ponownie uwidocznione, dzięki czemu widoczny staje się motyw końcowy. Jeśli piaskowanie zostało przeprowadzone jako zabieg wstępny, można teraz poddać go dalszej obróbce. Na szkle motyw będzie dobrze widoczny dopiero wtedy, gdy będzie ono suche i wolne od tłuszczu.

Piaskowanie elewacji w Łodzi

Piaskowanie elewacji to dość agresywna technika czyszczenia. Dlatego też zaleca się stosowanie tej metody jedynie w przypadku najbardziej uporczywych form zabrudzeń. Pomyśl na przykład o graffiti. W przypadku łagodniejszych zabrudzeń możliwe są inne techniki czyszczenia. Ponieważ jest to dość agresywna metoda czyszczenia, elewacja musi być wykonana z twardego materiału, który wytrzyma czyszczenie piaskarką. Słabe lub porowate materiały szybko spowodują uszkodzenie ściany.

Ściana zewnętrzna musi być również w dobrym stanie przed czyszczeniem. Jeśli na przykład spoinowanie jest uszkodzone, to piaskowanie spowoduje tylko większe szkody. Dlatego wszelkie uszkodzenia ściany muszą być najpierw naprawione, zanim rozpocznie się proces czyszczenia. Jeśli ściana nie nadaje się do piaskowania, to lepszym rozwiązaniem może być piaskowanie natryskowe. Dzięki tej metodzie łagodne i średnie zanieczyszczenia mogą być usuwane przy niższym ciśnieniu, nawet w przypadku mniej twardych materiałów elewacyjnych. Więcej o piaskowaniu w dalszej części artykułu.

Specjalista od czyszczenia elewacji może najlepiej ocenić, jaka technika czyszczenia jest najbardziej odpowiednia dla Twojego domu. Za pośrednictwem strony z ofertami mogą Państwo bezpłatnie i bez zobowiązań zażądać od ekspertów w dziedzinie czyszczenia ścian zewnętrznych cen dostosowanych do Państwa potrzeb. W ten sposób można łatwo porównać ceny i wybrać najciekawszą ofertę.

Analiza fasady

Pierwszym ważnym krokiem jest sprawdzenie, czy Twoja elewacja nadaje się do tego typu renowacji elewacji. Nie każda powierzchnia nadaje się do piaskowania. Szczególnie mocne rodzaje kamienia są kwalifikowane. Ponadto fugi muszą być w dobrym stanie, w przeciwnym razie mogłyby ulec uszkodzeniu, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Poniższa lista daje jasny obraz tego, co można, a czego nie można zrobić.

Porowate cegły zawierają w porach brud i osady. Piaskowanie to idealna metoda na usunięcie brudu z cegły aż do najmniejszych otworów. Uważaj, aby nie zwiększyć zbytnio ciśnienia, aby nie spowodować uszkodzeń. Im solidniejsza jest ściana, tym większą moc można ustawić na piaskarce i tym lepszy będzie efekt. Impregnowana ściana: czy Twoja ściana była kiedykolwiek impregnowana? Wtedy piaskowanie nie jest dobrym pomysłem. Przecież zabrudzenia można łatwo usunąć za pomocą odrobiny wody. Ponadto uszkodzisz nałożoną warstwę impregnatu i będziesz musiał ją potem ponownie nakładać.

Do piaskowania stosuje się specjalny rodzaj piasku. Nie należy więc zaczynać od zwykłego piasku. Piasek do piaskowania to piasek, który został podgrzany w wysokiej temperaturze tak, że wygląda jak bardzo małe kawałki szkła. Nadaje mu to większą wytrzymałość. W zależności od tego, co chcemy wypiaskować, wybieramy pasujący piasek. Piasek oliwinowy jest przykładem piasku strumieniowego, który jest często stosowany. Ponieważ uderzenie tego ścierniwa jest mniej twarde, piasek oliwinowy nadzwyczajnie nadaje się do czyszczenia kamienia elewacyjnego, nie uszkadzając struktury kamienia ani warstwy wierzchniej.